SENDİKAMIZIN, TCDD “KURUMSAL DÖNÜŞÜM PROJESİ RAPORU”

SENDİKAMIZIN, TCDD “KURUMSAL DÖNÜŞÜM PROJESİ RAPORU”

TCDD’DE “KURUMSAL DÖNÜŞÜM PROJESİ”

Türk Ulaşım-Sen olarak, Cumhurbaşkanlığı 2021 Yıllık planında “TCDD’nin statüsünün değiştirilmesi” ifadesinin yer alması üzere, söz konusu yıllık planın yayınlandığı tarihten bugüne kadar konuyla ilgili çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekteyiz.

Yıllık Plan yayınlandıktan sonra, zaman içerisinde TCDD Çalışanları arasında TCDD’nin yeniden yapılandırılacağı söylentileri başlamış, çalışanları gelecekleri konusunda endişeye düşürmüştür. Ancak, sendikamıza konuyla ilgili herhangi bir resmi bir bilgi verilmediği için bu konunun doğruluğunu teyit etmek ve ayrıntılarını öğrenmek üzere çalışmalara derhal başlanmıştır. Bu kapsamda;

20.01.2021 – TÜRK-İŞ VE DEMİRYOL-İŞ GENEL BAŞKANI SAYIN ERGÜN ATALAY’I ZİYARET ETTİK.

Bunun üzerine Genel Başkanımız Mustafa Nurullah ALBAYRAK 20.01.2021 tarihinde Türk-İş ve Demiryol-İş Genel Başkanı Sayın ERGÜN ATALAY’ı ve Demiryol-İş Yönetim Kurulu Üyelerini ziyaret ederek konuyla ilgili görüşmüş ve istişarelerde bulunmuştur.

02.02.2021- ŞUBE BAŞKANLARIMIZLA ÇEVRİMİÇİ ORTAMDA TOPLANTI YAPILMIŞ VE SENDİKAMIZIN GÖRÜŞLERİ AKTARILMIŞTIR.

04.02.2021 – TCDD GENEL MÜDÜRÜ SAYIN ALİ İHSAN UYGUN’U ZİYARET ETTİK.

04.02.2021 tarihinde Genel Başkanımız Mustafa Nurullah ALBAYRAK, TCDD Genel Müdürü Sayın Ali İhsan UYGUN’u konuyla ilgili bilgi edinmek için ziyaret etmiş ancak, TCDD Genel Müdürü Sayın Ali İhsan UYGUN tarafından net bir bilgi verilmemiştir.

25.02.2021 – TCDD’DE FAALİYET GÖSTEREN DERNEKLERLE İSTİŞARELERDE BULUNDUK

25.02.2021 tarihinde, TCDD’de faaliyet gösteren DEMARD, DEMOK, YOL-DER, DEKAD, DEMMAGAD, Demiryolu Trafik Kontrolörleri Derneği, LOÇA-DER, EN-KAMU-DER, Kamu-Ender, DETEVAD, BİRDEM, DEGÜVDER, RESTDER ve DESTDER Derneklerinin Genel Başkanları ve Yöneticileri ile Genel Merkezimizde toplantı yapılmıştır.

Gerçekleştirilen toplantıda, TCDD Çalışanları arasında yayılan ve çalışanları son derece rahatsız eden TCDD’nin yeniden yapılandırılacağı söylentileri ile ilgili istişarelerde bulunulmuştur.

Genel Başkanımız Mustafa Nurullah ALBAYRAK bu toplantıda, Türk Ulaşım-Sen olarak, ülkemiz ve milletimiz için son derece stratejik bir öneme sahip TCDD’nin yeniden yapılandırılmasına karşılık, demiryollarındaki tüm derneklerle ortak hareket edeceğini ifade etmiştir.

04.03.2021- ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI SAYIN ADİL KARAİSMAİLOĞLU’NU ZİYARET ETTİK

Genel Başkanımız Mustafa Nurullah ALBAYRAK, son olarak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU’nu ziyaret etmiş ve TCDD’nin yeniden yapılandırılacağı ile ilgili çeşitleri duyumlar söylentilerin bulunduğunu, bu söylentilerin çalışanlar arasında ciddi bir rahatsızlığa neden olduğunu ve gelecek konusunda da tüm çalışanları endişeye düşürdüğünü ifade ederek, bu tür çalışmaların sendikalar ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte istişarelerde bulunularak yapılması gerektiğini söylemiştir.

Genel Başkanımız bu ziyarette ayrıca, demiryollarının ülkemizin jeopolitik konumu da dikkate alındığında son derece stratejik öneme haiz bir sektör olduğunu, son yıllarda yapılan yatırımlarla birlikte gelecekte ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacak bir sektör haline geleceğini, bu nedenle, ülke menfaatleri açısından, TCDD’nin ve TCDD Çalışanlarının şuan ki statüsünün korunması gerektiğini ifade etmiştir.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU bu toplantıda, TCDD’nin yeniden yapılandırılmasının kısa vadede olacak bir konu olmadığını, bu tür çalışmaların sendikalar ve sivil toplum kuruluşları birlikte yapılmasını gerektiğini, bunun için de gerekli yerlere talimat vereceğini ifade ederek, TCDD çalışanlarının mağdur edilmeyeceğini ifade etmiştir.

10.03.2021 – NİHAYET KONUYLA İLGİLİ İLK TOPLANTI YAPILDI

 Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU, Genel Başkanımız Mustafa Nurullah ALBAYRAK’ın ziyaretinin ardından ilgili yerlere talimat vermesi üzerine, 10.03.2021 tarihinde UAB Strateji Geliştirme Başkanı Sayın Yunus Emre AYÖZEN, TCDD Genel Müdürü Sayın Ali İhsan UYGUN, TCDD Taşımacılık A.Ş. Sayın Hasan PEZÜK ve TÜRASAŞ Genel Müdürü Sayın Mehmet Metin YAZAR’ın katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen toplantıda “Kurumsal Dönüşüm Projesi” adı altında sendikamıza sunum yapılmıştır. Yapılan sunumun ardından Genel Başkanımız Mustafa Nurullah ALBAYRAK; TCDD’nin bugünkü duruma gelmesinin nedenlerinin 2013 yılında Serbestleştirilme adı altında TCDD’nin ikiye bölünmesi, liyakat ve ehliyet hususları gözetilmeden yapılan atamalar başta olmak üzere yapılan yanlış uygulamaların olduğunu ifade ederek,   2013 yılında TCDD’nin bölünme sürecinde de, “Demiryollarının önü açılacak”, “Bir dünya markası haline gelecek”,”Bu bir devrim” gibi söylemlerin ifade edildiğini, ancak bugün gelinen nokta herkesin malumudur. Demiryollarının bugün bu durumda olmasının suçlusu Demiryolcular değildir.” Demiştir.

Genel Başkanımız ayrıca, “ Türk Ulaşım-Sen olarak, TCDD’nin ülkemizin stratejik kurumlarından bir tanesi olduğunu, kesinlikle devletimizin kontrolünde olması gerektiğini, BTK demiryolu hattı ile Avrupa-Çin arası demiryolu yük taşımacılığı ticaretinde, ülkemizin demiryollarının kullanılacağını ve ülkemizin ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını söyleyerek, TCDD’nin ve TCDD Çalışanlarının statülerinin korunması gerektiğini, Demiryollarımızın geliştirilmesi için çalışanların statülerinin değiştirilmesine gerek olmadığını, devlet işlerinin devlet memurları eliyle yapılması gerektiğini ve Türk Ulaşım-Sen olarak bunun kırmızı çizgimiz olduğunu net bir şekilde ifade etmiştir.

15.03.2021- TCDD’DE FAALİYET GÖSTEREN DERNEKLERLE İSTİŞARELERDE BULUNDUK

TCDD faaliyet gösteren DEMARD, DEMOK, DEKAD, DETEVAD, LOÇA-DER, DEGÜVDER, YOL-DER, DEMMEGAD ve BİR-DEM Derneklerinin Genel Başkanları ve Yöneticileri istişarelerde bulunuldu.

TCDD’nin yeniden yapılandırılması çalışmaları ile ilgili istişarelerin yapıldığı toplantıya Konfederasyonumuz Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Sayın Önder KAHVECİ’de katıldı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Sayın Önder KAHVECİ toplantıda; Türkiye Kamu-Sen olarak, ülkemizin için stratejik öneme sahip olan TCDD’nin yeniden yapılandırılmasına karşı demiryolu çalışanlarından yana tavır alacaklarını ve Türkiye Kamu-Sen’in üzerine düşen sorumluluğu alacağını ifade ederek, Türkiye Kamu-Sen ve Türk Ulaşım-Sen her zaman çalışanların tarafında olduğunu söylemiştir.

Toplantının devamında Genel Başkanımız Mustafa Nurullah ALBAYRAK, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığında gerçekleştirilen toplantı ile ilgili bilgiler vermiş ve Türk Ulaşım-Sen olarak, demiryollarının devletimizin kontrolünde olması gerektiğini ve kamudaki mevcut yapısının korunarak, devlet işlerinin devlet memurları eliyle yapılması gerektiğini ifade ederek, Türk Ulaşım-Sen’in bu husustaki kararlı duruşunu ve tavrını değiştirmeyeceğini belirtmiştir.

24.03.2021 – GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİMİZİ ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI PERSONEL GENEL MÜDÜRÜ SAYIN LEYLA AKINCI’YA İLETTİK.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Personel Genel Müdürü Sayın Leyla AKINCI, Genel Başkanımız Mustafa Nurullah ALBAYRAK’ı ziyaret ederek istişarelerde bulundu.

Gerçekleştirilen görüşmede Genel Başkanımız Mustafa Nurullah ALBAYRAK, TCDD’nin kurumsal dönüşüm projesi adı altında yeniden yapılandırma çalışmaları ile ilgili talep, görüş ve önerilerimizin bulunduğu dosyayı Sayın Leyla AKINCI’ya takdim etti.

 29.03.2021 – GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİMİZİ MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SAYIN YAŞAR YILDIRIM’A İLETTİK. 

Genel Başkanımız Mustafa Nurullah ALBAYRAK, MHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Yaşar YILDIRIM’ı ziyaret ederek, TCDD’de “Kurumsal Dönüşüm Projesi” adı altında yürütülen çalışmalara karşı, Sendikamız tarafından hazırlanan detaylı raporu kendisine takdim etti.

YETKİLİ SENDİKA DEMEK, SADECE TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE KATILMAK DEMEK DEĞİL, GEREKTİĞİ YERDE GEREKEN SORUMLULUĞU ALMAK DEMEKTİR.

Yetkili Sendika demek sadece Toplu Sözleşme görüşmelerine katılmak demek değildir. Yetkili Sendika demek, çalışanların ve kurumların geleceği söz konusu olduğunda gereken sorumluluğu almak demektir. Bu nedenle, tatlı su kurnazlığından vazgeçilerek, gereken sorumluluğun alınması gerekmektedir.

YİNELİYORUZ!..

TCDD’nin ikiye bölünme konusunun ilk gündeme geldiği 2009-2010 yıllarında ve bölünmenin gerçekleştiği 2013 yılında Yetkili Sendika olarak tepkimizi nasıl net bir şekilde ortaya koyduksak, İş Bırakma Eylemleri yapıp yasal haklarımızı ve üretimden gelen gücümüzü nasıl kullandıysak,bugünde, mevcut Yetkili Sendikanın karar alması durumunda gereken desteği vereceğimizin bilinmesini istiyoruz.

DEMİRYOLU KİT’LERİ
KURUMSAL DÖNÜŞÜM PROJESİ İLE İLGİLİ
SENDİKAMIZIN GÖRÜŞÜ

 

TCDD TARİHİ ÖNEMİ     :

Demiryollarımızın tarihine bakıldığında,  Milli Mücadele döneminde ülkemizin işgal altındaki yerlerinin kurtarılmasında büyük fayda sağlamış, cephelere asker, mühimmat, gıda, sağlık malzemeleri taşımıştır. Ayrıca, TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ ve TÜDEMSAŞ’ın fabrikaları o dönemde tank, askeri araç gibi teçhizatların tamir bakım ve onarımında kullanılmıştır. Bu yüzden bu fabrikaların içerisinde gerekli manevra alanı sağlanması için hiç kolon yoktur. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK bunun için “Demiryolları memleketin tüfekten, toptan daha mühim bir emniyet silâhıdır.” Demiştir.

Bu bakımdan 164 yıllık maziye sahip köklü bir kuruluş olan TCDD’nin, ülkemiz için son derece önemli ve stratejik bir konumda olduğunu düşünmekteyiz.

TCDD’NİN DÜNYA’DAKİ KONUMU  :

Kurumsal Dönüşüm Projesi adı altında hazırlanan sunumda, ülkemizin demiryollarının diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında GSYİH Oranı, Kar/Zarar, Yolcu ve Yük Taşımacılığı gibi parametrelerde son sıralarda yer aldığı belirtilmiştir.

Ancak bu parametrelere bakılırken, ülkelerin coğrafi yapısı, yaşam kültürü, yüz ölçümleri gibi bir çok parametrelerin de değerlendirilmesi gerekmektedir.

Örneğin; 357.386 km² yüzölçümü bulunan Almanya’da, Demiryollarının toplam uzunluğu 40 bin kilometreden fazladır. Bu haliyle dünyanın en uzun altıncı demiryolu ağına sahip. Nispeten küçük sayılabilecek yüzölçümüne göre değerlendirilirse bu ağ çok yoğun ve ufak köyleri dahi kapsamaktadır. Ayrıca Almanya’da Münih-Berlin arası karayolu ile 6 saat sürerken, tren ile 4 saat sürmektedir. Bu bakımdan da insanlar demiryolunu tercih etmektedir.

Bu nedenle, ülkelerin coğrafi yapısı, yüzölçümleri ve yaşam kültürü gibi çeşitli parametreler dikkate alınmadan bazı tespitlerin yapılmasının yanlış olduğunu düşünmekteyiz.

Nitekim, TCDD’nin 2013 yılında ikiye bölünme sürecinde de, aynı söylemler ve aynı hedefler belirtilmiş ancak bugüne kadar istenen hedeflere ulaşılamamış aksine çalışanlar açısından durum daha da kötüleşmiştir.

Geldiğimiz noktada, önümüzde 2013’deki bölünme örneğinin sonuçları varken,  tekrar bir yapılanmaya veya dönüşüme gidilmek istenmesini doğru bulmuyoruz.

TCDD’NİN BUGÜNKÜ DURUMU        :

Hazırlanan sunumda, TCDD’nin sürekli zarar ettiği, mevcut durumun devam etmesi halinde bu zararın katlanacağı belirtilmiş, bu nedenle demiryollarını kar eden bir yapıya ve Avrupa ile rekabet edilebilir bir seviyeye çıkarmak için yapılanmanın kaçınılmaz olduğu söylenmiştir.

Ülkemizin demiryolları, son yıllarda yapılan yatırımlarla birlikte belirli bir ivme yakalamıştır. Şöyle ki TÜSSİDE tarafından hazırlanan rapora bakıldığında;

  • 2017 yılında taşınan yolcu sayısı 85.337 iken, bu sayı 2019 yılında 164.483 olmuştur. Yani iki yıllık bir süre içerisinde %100’e yakın bir artış sağlanmıştır.
  • Yük taşımacılığında ise 2017 yılında taşınan yük miktarı 28.430.000 ton iken, 2019 yılında 29.288.000 ton olmuştur.
  • Yapılan yatırımlar sayesinde, ülkemizin demiryolu hat uzunluğu artmış, 2020 yılında %100 yerli ve milli hızlı tren seti üretilmiştir.

Görüleceği üzere, mevcut yapı içerisinde de yük ve yolcu taşımacılığında gözle görülür bir oranda artış sağlanabilmiş, buna bağlı olarak gelirde arttırılabilmiştir.

Dolayısıyla,  mevcut yapı içerisinde de demiryollarının geliştirilebileceğini, geliştirmek için bu tür bir yapılanmanın şart olmadığını düşünmekteyiz.

TCDD’Yİ GELECEKTE BEKLEYEN FIRSATLAR :

Ayrıca, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının açılması ile birlikte, ülkemiz demiryolu ağının dünya için çok önemli bir konuma geldiği aşikârdır. Avrupa’dan kalkan bir trenin Çin’e kadar ulaşabilecek olması ve ülkemizin demiryolu ağını da kullanabilecek olması, ülkemizin demiryollarının geleceği açısından çok önemli olduğu gibi, ülke ekonomisine de büyük katkılar verecektir.

Burada sorulması gereken soru; TCDD’nin buna hazır olup olmadığıdır.

Hazır olması için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Bunun hazırlığı bu tür bir yapılanma veya holdingleşme değildir!..

Buradaki önemli hususun, gelir artırıcı doğru uygulamaların ve projelerin gerçekleştirilmesi olduğunu savunuyoruz.

 TCDD PERSONELİNİN DURUMU       :

Yapılanma ile birlikte, TCDD personelinin iş güvencesinin ve özlük haklarının yok edilerek, 4857 İş kanuna tabii olarak çalıştırılmak istenmesi, bu şekilde çalışmak istemeyenlerin ise emekliliğe teşvik ve havuza gönderilmek istenmesi sendikamız açısından kabul edilebilir bir durum değildir.

Sosyal Devlet anlayışı gereği, ulaşım hizmetlerinin devletimiz tarafından verilmesi ve devlet işlerinin de Devlet Memurları eliyle görülmesi gerekmektedir.

Memurlar, kamuda devletimizi temsil eden, devlet işlerinin eksiksiz yerine getirilmesi için ülkemiz için son derece öneme sahip devletin kamudaki temsilcileridir.

SONUÇ:

Türk Ulaşım-Sen olarak, demiryollarımızın gelişmesi ve geliştirilmesi için yapılanmanın şart olmadığını, mevcut yapı içerisinde de gelişim sağlanabileceğini, önemli olanın doğru uygulamalar ve projeler olduğunu düşünmekteyiz.

Ayrıca, TCDD’de görev yapan memurların kazanılmış hakkı olan iş güvencesi ve özlük haklarının yok edilmesine ve 4857 Sayılı İş Kanuna göre çalıştırılmak istenmesine karşı olmakla birlikte, Sosyal Devlet anlayışı gereği ulaşım hizmetlerinin Devletimiz tarafından verilmesi, devlet işlerinin de devlet memurları eliyle görülmesi gerektiğine inanıyoruz.

Bu nedenlerle, 164 yıllık köklü bir kurum olan TCDD’nin ülkemiz için stratejik önemi, önümüzdeki yıllarda daha da önemli hale geleceği ve 2013 yılında gerçekleştirilen bölünmenin sonuçları da düşünüldüğünde, Cumhuriyetimizin 100. Yılının kutlanacağı 2023 yılına doğru giderken, “Kurumsal Dönüşüm Projesi” adı altında, kurumdaki çalışanları ve kurumun paydaşları olan Sivil Toplum Kuruluşlarını yok sayarak yapılan çalışmanın, ne kurumumuz ne de çalışanlarımız adına doğru bir adım olmayacağını bilmekteyiz.

SORULAR    :

  • TCDD’nin geliştirilmesi için söz konusu yapılanma neden gereklidir?
  • Aynı hedeflerle 2013 yılında yapılan bölünme neden başarısız oldu?
  • Yapılanma gerçekleştiği takdirde demiryollarında ne gibi yatırımlar projeler hayata geçecek?
  • Mevcut yapı içerisinde Hızlı Tren, demiryolu hattı, BTK Hattı gibi projeler hayata geçirilebilmişken ve taşınan yolcu/yük miktarında artış sağlanabilmişken, hangi projeler mevcut yapı içerisinde gerçekleştirilemiyor da yapılanmanın şart olduğu ifade ediliyor?
  • Demiryolu personelinin TCDD’nin zarar etmesine etkisi nedir?
  • Bağlı Ortaklıklar, bir dünya markası haline gelineceği söylenerek TÜRASAŞ adı altında birleştirildi. Neden şimdi “Rekabet Edemiyoruz” deniyor?

Raporun PDF Hali için Tıklayınız 

Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir