DHMİ BANKA PROMOSYON İHALE HAKKINDA DUYURU: 2015 YILINDAKİ 2000 TL, 2018 YILINDA 2934TL EDİYOR.

DHMİ BANKA PROMOSYON İHALE HAKKINDA DUYURU: 2015 YILINDAKİ 2000 TL, 2018 YILINDA 2934TL EDİYOR.

prom

 

Bilindiği üzere, DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından DHMİ personeline, önümüzdeki 3 yıl için ödenecek Banka Promosyon miktarını belirlemek üzere ihaleye çıkılmıştır.

İhalede Vakıfbank 2600TL’lik teklif ile en yüksek teklif veren banka olmuştur. Ardından miktarın arttırılması için DHMİ Genel Müdürlüğü ile Vakıfbank arasında müzakereler devam ettirilmiştir.

Bu noktada, Sendikamız tarafından, Vakıfbank’ın söz konusu teklifini, kabul edilebilir bir seviyeye çıkartması için dilekçe kampanyası başlatılmıştır.

Başlattığımız bu kampanya sendikamız üyesi olsun olmasın tüm DHMİ Çalışanları tarafından büyük ilgi görmüş ve imzalanan binlerce dilekçe Şubelerimiz ve Temsilciliklerimiz tarafından Vakıfbank Genel Müdürlüğüne gönderilmiştir.

Bu süreçte sosyal medyada, Yetkili ama etkisiz sendikanın kalemşörleri tarafından, son derece seviyesi düşük, sendikal kültürle bağdaşmayan, hatta hakaretlere varan paylaşımlar yapılarak başlattığımız bu kampanya eleştirilmiş ve itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır.

Halbuki Türk Ulaşım-Sen olarak bizler, çalışandan yana, çalışanların lehine olacak her türlü çalışmada var olmayı düstur edinmiş bir sendikayız. Ama sözde yetkili gerçekçe etkisiz sendika, çalışanların lehine olacak bu çalışmaya bırakın destek vermeyi, köstek olmaya çalışmışlardır. Bunun değerlendirmesini Değerli DHMİ Çalışanlarına bırakıyoruz.

Sonuç olarak, DHMİ Banka Promosyon İhalesi Vakıfbank’ın önümüzdeki 3 yıl için, DHMİ Çalışanlarına 2019 yılında 1350TL, 2020 yılında 1350TL olarak ödenmek üzere toplamda 2700TL’lik  teklifi ile son bulmuştur. DHMİ Çalışanlarına hayırlı olmasını diliyoruz.

Gelelim, bazı yerlerde “2012 yılında alınan 2200 TL’yi Türk Ulaşım-Sen 2015 yılında 2000 TL’ye düşürdü.” şeklinde yapılan iddialara…

2015 yılında yapılan ve Sendikamızın da katıldığı Banka Promosyon İhalesinde, 5 banka teklif vermiş ve en yüksek teklifi veren 2 banka ile açık arttırma usulü ihale yapılmıştır. Bu açık arttırma tam 15 tur sürmüş ve Vakıfbank’ın 1770TL’lik teklifi ile son bulmuştur.

Ancak, Sendikamızın da yer aldığı komisyon tarafından söz konusu rakam düşük bulunmuş ve Vakıfbank ile yapılan pazarlıklar sonucunda söz konusu teklif 2000TL’ye yükseltilmiştir. Bu rakam da sendikamız tarafından kabul edilmemiş ve Sendikamız Promosyon Sözleşmesini şerhli imzalamıştır.

Peki sizce bugün alınan 2700TL, 2015 yılında alınan 2000TL’den daha iyi bir rakam mı? Tabi ki değil…

Neden mi?

Değişen enflasyon oranları göz önüne alındığında 2015 Aralık ayındaki 2000TL, 2018 Kasım ayında 2934TL ediyor. Bunu biz söylemiyoruz. T.C. Merkez Bankası söylüyor.

http://www3.tcmb.gov.tr/enflasyoncalc/enflasyon_anayeni.php

Söz konusu hesaplamayı, yukarıdaki linkten T.C. Merkez Bankası’nın TÜİK verilene göre hesap yapan Enflasyon Hesaplayıcısını kullanarak sizlerde görebilirsiniz.

Sizce de, sözde yetkili ama etkisiz sendikanın 2600TL’yi kabul etmeyip 2700TL’lik teklife imza atması, 2017 yılında yapılan Toplu Sözleşmede yarım puanlık artışa imza atmasını akıllara getirmiyor mu?

Ne demişler, huylu huyundan vazgeçmezmiş…

Değerli DHMİ Çalışanlarına duyurulur.

Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir