AMASYA’DA “AZİM VE KARARLILIĞIMIZI” BİR KEZ DAHA VURGULADIK

AMASYA’DA “AZİM VE KARARLILIĞIMIZI” BİR KEZ DAHA VURGULADIK

amas

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve sendikalarımızın Genel Başkanları Amasya Bölge İstişare Toplantısında yöneticilerimiz ve üyelerimizle bir araya geldi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Amasya tamiminde vurguladığı, “Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” teması ile gerçekleştirilen toplantıda coşku ve heyecan eksik olmadı.

KAHVECİ: 1919 RUHUNU YAŞIYOR VE YAŞATIYORUZ

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bu vatan için kara toprağa düşerek şehit olan tüm şehitlerimiz için saygı duruşu ve devamında okunan İstiklal Marşı ile başlayan toplantımızın açılışında konuşan Genel Başkan Önder Kahveci, “Amasya tamimindeki aynı ruh ve kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. Kahveci, “22 Haziran 1919’da, o zor günlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk Amasya’ya geliyor ve  milli mücadelenin startını Amasya tamimi ile veriyor. Amasya tamiminin en can alıcı noktası “Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” cümlesidir. Biz Türkiye Kamu-Senliler, bu vatana bu millete karşılıksız muhabbet besleyenler olarak aynen 1919 ruhunu yaşıyor ve yaşatıyoruz. Aynı ruh, aynı azim ve kararlılıkla mücadelemizi sürdürüyoruz. Yolumuzdan asla sapmadık. İnandık, mücadele ettik. Dünün çözümcüleri bugün “Bizler yerli ve milliyiz” diyorlar. “Ben Türküm, bu milletle beraber ay yıldızlı bayrak altında seve seve yaşıyorum” diyemiyorsanız ne yerli ne de milli olabilirsiniz” dedi.

 

KAHVECİ: MEMURU UNUTUANLAR ANDIMIZ KONUSUNDA ARSLAN KESİLDİ

“Memurun sorunları noktasında çıt çıkarmayanların, Andımız kararı ile birlikte ortaya çıkmaları ne hazindir” diyen Genel Başkan Önder Kahveci, “Türkiye Kamu-Sen olarak, 26 Ekim Cuma günü başta başkent Ankara ve eş zamanlı olarak ülke genelinde Andımız konusunda basın açıklaması yapacak ve devamında hep bir ağızdan Andımız’ı okuyacağız. Biz varlığımızı bu milletin varlığına adamış insanlarız. Bizden başka tavır beklenemez” dedi. Kahveci, “Andımız konusunda yaşananları hep birlikte izliyoruz. Ne acıdır ki, zamanında Şivan Perver ile el tutuşanlar,  “çözüm sürecini hayvanlar anladı ama bazıları hala anlamadı”  diyen sendikacılar bugün yine sahnede. Andımız ne yazık ki o günlerde çözüm sürecine kurban edilmişti. O dönem başta ben olmak üzere bazı Genel Başkanlar da şahsi davalar açarken, Türk Eğitim-Sen’de kurumsal dava açmıştı. 5 yıl sonra Danıştay bu konuda kararını verdi. Bu kararı veren yürekli, vatansever yargıçları kutluyorum, sizler bu kararınızla tarihe geçtiniz.

Şimdi apar topar meydanlara çıkan sözüm ona sendikacılara sormak isterim, “Sizler Andımız’dan neden rahatsızsınız?” Kamu çalışanlarının bu kadar sorunu varken, ek zam, sözleşmeliler, 3600 vs. birçok konuda biz yırtınırken, gündeme taşımaya çabalarken, sözde yetkili sendika Andımız’la ilgili mahkeme kararının yayınlandığı günün ertesi günü açıklamalar yapıyor. “Eski Türkiye’nin üslubuymuş” Türküm demek ne zamandan beridir ırkçılık oldu? Bu millet ağaç kovuğundan çıkmadı. Binlerce yıllık tarihimiz var. Buna karşı çıkmak, Andımız’ı okutmamaya çalışmayı anlamak mümkün değil. Sizler Varlığını Türk varlığına armağan edemeyecek kadar bu milletten kopuksunuz. Orada bulunan 1 milyon üyeye sesleniyorum, siz bu sendikacılardan hala ne bekliyorsunuz? Kamu çalışanları artık bunların duruşunu görmeli ve kararlarını vermelidir. Sizin meselelerinizi konuşmayan bu insanlara bir tepki koymanın zamanı gelmedi mi? Türkiye Kamu-Sen olarak, 26 Ekim Cuma günü başta başkent Ankara ve eş zamanlı olarak ülke genelinde Andımız konusunda basın açıklaması yapacak ve devamında hep bir ağızdan Andımız’ı okuyacağız. Biz varlığımızı bu milletin varlığına adamış insanlarız. Bizden başka tavır beklenemez. Gazi Mustafa Kemal ulusal kurtuluş savaşına başlarken belki de Amasya’da 5-10 kişi vardı yanında ama sonrasında bu mücadele binler, on binler ve hatta yüzbinlere dönüştü. Bizde aynı azim ve kararlılıkla ve bu şuurla sendikal mücadelemizi, vatan millet mücadelemizi devam ettireceğiz” dedi.

KAHVECİ: EK GÖSTERGE MÜCADELEMİZ SÜRECEK

“Ek gösterge konusunda sonuç alınıncaya kadar mücadelemiz sürecek” diyen Genel Başkanımız Önder Kahveci, “Ek gösterge konusu seçim vaadi olarak meydanlara taşındı. Yıllardır ek gösterge adaletsizliğine vurgu yaptık ama bu düzenlemeyi sadece dört meslek gurubu ile değil tüm kamu çalışanlarına yaymak gereklidir. Ek göstergenin aynı zamanda yardımcı hizmetler sınıfına da verilmesi gerekliliğine vurgu yapıyoruz. Bu konuda güzel bir çalışma yaptık ve bu çalışma TBMM’ye kanun teklifi olarak verildi. Biz çalışmamızı TBMM’ye sununca Malum-Sen’de hemen bir anda ortaya çıktı ve “Bizde bu konuda çalışma hazırlıyoruz” dedi. Amasya’dan sormak isterim bu sendikaya, “Sizin gündeminiz kamu görevlilerinin sorunları mı, yoksa Türk’e Türklüğe karşı çıkmak mı?”  Kamu çalışanları bütün gerçekleri elbette gayet net bir şekilde görüyor. Bizler ek göstergenin sonuca ulaşması için hep birlikte gayret göstereceğiz” dedi.

KAHVECİ: MALUM KONFEDERASYONU EK ZAM İLE İLGİLİ ANKARA’DA EYLEM YAPMAYA DAVET EDİYORUM

“Bizim sendikacılık anlayışımızda çalışanların hak ve hukukunu korumak olduğunu” ifade eden Kahveci, enflasyona dayalı ücret belirleme politikasının acilen değişmesi gerektiğini söyledi. Yaşanan ekonomik krizden dolayı kamu çalışanlarına ve emeklilere ek zam yapılmasının zaruri hale geldiğini vurgulayan Genel Başkan, malum sendikaya da Ankara’da ortak eylem yapmaya davet ederek şunları söyledi:

“Memurun cebi yanıyor, ortada ciddi bir kriz var. Temel gıda ürünlerine gelen zamlar ortada. Bunu seyredecek miyiz? Kısa zaman içinde mutlaka memurlara ek zam istiyoruz. Reel sektör temsilcileri bireysel tüketimin artırılmasını istiyor. İşte bundan hareketle yapılacak bir ek zam piyasayı da rahatlatacaktır. Piyasalar gün geçtikçe durgunluğa gidiyor. Alım gücü düştükçe piyasa daralıyor, bunu çözmenin yolu bir an önce ek zam vermektir. Bu yıl için sözde yetkililerin aldığı zam ortada. Yaşana ekonomik krizde ortada. Eylül ayı itibariyle enflasyon 19,7 yıl sonu 24,5 olacak.

Kamu çalışanlarını ekonomik kayıpları ne olacak? Son yaşananlar iyice gösterdi ki enflasyona dayalı ücret politikası değişmelidir.  Enflasyon farkı için ocak ayı beklenmeden hareket edilmelidir.  Ülkenin kalkınmasından da pay almamız gerekiyor. Israrla ek zam meselesini gündemde tutacağız. Ocak ayı beklenmeden iyileştirme zammı yapılmalıdır. Söz konusu çalışanların hakları ve menfaatleri olunca sesini çıkartmayan malum sendikaya buradan seslenmek istiyorum. Ek zam konusunda Ankara’da gelin eylem yapın biz de buna destek vermeye hazırız. Gün harekete geçme zamanıdır. Bizim sendikacılık anlayışımız budur”

 

KAHVECİ: KUL HAKKININ YENDİĞİ ADALETSİZ BİR SİSTEMİN ARKASINDA DURAMAYIZ

Sözleşmelilere kadro verilmesi hususunu sürekli gündemde tuttuklarını hatırlatan Kahveci, “ücretli öğretmen, vekil ebe, 4/C, 4/B, sözleşmeli öğretmen, vekil ebe  gibi çeşitli adlarda istihdama katkısı olmayan kadrolar var.  Sıkıntıların sona ermesi için bu farklılıkların kaldırılması gerekiyor” dedi.  Kadro ihtiyacı olan bölgelere teşvik verilerek istihdam sağlanabileceğine dikkat çeken Kahveci,  iş güvencesinin kırmızı çizgimiz olduğunu sözlerine ekleyerek sendikal ayrımcılığın geldiği noktadan bahsetti:

“Sendikal ayrımcılık çalışma hayatının en önemli sorunlarındandır.  Liyakatli ve ehliyetli onlarca Türkiye Kamu-Senli arkadaşımız hak ettikleri yerlere atanamıyor.  Vatan sevdalısı oldukları için bu muameleye tabi tutmak hak mıdır? Acilen hem atamalarda hem görevde yükselmelerde bu sistem kaldırılmalıdır. Mülakatın kaldırılması konusunda Cumhurbaşkanıyla da görüştüm.  Geniş kapsamlı mülakata hayır raporu hazırladık. Mülakat ile doğru sonuca ulaşılamayacağını anlattık. Görevde yükselmelerde de kaldırılması lazım. Yazılıda 90 puan alıp da mülakatla elenmek adil değildir. Kul hakkının yendiği adaletsiz bir sistemin arkasında duramayız. Türkiye Kamu-Sen ahlaklı sendikacılığı seçmiştir.

Sözünü ettikleri birlik ve beraberliği tesis ederken  adil bir dengeyi de kurmaları gerekir ama bu yönde olumlu hiçbir gelişme yok. Mülakatın kaldırılması şarttır. Nefesimiz tükenene kadar bunu söyleyeceğiz. Biz bu meseleyi en üst düzeyde dile getirmeye devam ediyoruz.  Güvenlik soruşturması yapılarak ayrılıkçı ve terör unsurları ile irtibat halinde olanlar ayıklanabilir. Çalışanların eşit şekilde yarışacağı bir sisteme bu ülkenin ihtiyacı var. Bizim geleneklerimizde ve inancımızda  liyakat ve ehliyet sahibine işi vermek vardır”

 

KAHVECİ:  MEVCUT  SENDİKALAR YETKİLİ OLMAYA DEVAM ETTİĞİ SÜRECE KAMU ÇALIŞANLARI KAYBETMEYE MAHKUMDUR

Çalışma hayatının birçok sıkıntı ile karşı karşıya kaldığını belirten Genel Başkan Kahveci,  yetkili sendikaların basiretsiz politikaları sebebiyle sıkıntıların artarak devam ettiğine dikkat çekti. Özellikle vergi adaletsizliğine maruz kalan çalışanların maddi kayıplarının sürdüğünü söyleyen Kahveci şu şekilde sözlerini tamamladı:

“Ülkede vergi adaletsizliği var. Kamu çalışanları bu sistemde mağdur. Ama bilinmelidir ki bu meselelerin en çok konuşulduğu ve karar alındığı yer toplu sözleşme masasıdır.  2019 da toplu sözleşme yapacağız. Şayet mevcut yetkili sendikalar yetkili olmaya devam ederse kamu çalışanları kaybetmeye mahkumdur. Yaptıkları 4 toplu sözleşmede de memur kaybetmiştir.  Enflasyon farkını masada bırakıp kalkan bir yetkili sendika var. Toplu sözleşmede Türkiye Kamu-Sen yetkili Konfederasyon ve bağlı sendikaları da yetkili sendika olarak mutlaka oturmalıdır. Sendikacılık konusunda rüştümüzü ispat etmiş bir kuruluşuz. Çalışanın hak ve hukukunu korumak bizim 1. önceliğimizdir.  Hak ettiğimizi alnımızın teriyle sökü söke alacağız. Çakma sendikalar da geldikleri gibi gidecekler.” diyerek sözlerini tamamladı.

Genel Başkanımız Önder Kahveci ve Türkiye Kamu-Sen heyeti Amasya toplantımız öncesi, başta Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Emniyet Müdürü Fahri Bulut, İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz ve İl müftüsü Abdülkadir Keşvelioğlu’nu ziyaret ederek çalışmalarında başarılar diledi.

2ff355d2-6c91-4b39-9b54-675e74a205af

f0b9f11e-4fad-4106-a484-c1cd23b6ce5e

98b5dcc4-20ca-4ee5-b26f-bfe7b0c12cf8

8b02f8bb-4c43-4f10-8352-2e0504ebc371

4beeca01-a4ab-46f0-b6bd-466fb98ba9f6

17813

17816

17817

 

Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir