BERAT KANDİLİ MÜBAREK OLSUN

BERAT KANDİLİ MÜBAREK OLSUN

BERAT

Affedilmenin, bağışlanmanın, temizlenmenin, kurtuluşun adı olan ve onbir aydan daha hayırlı Ramazan ayının habercisi müjdecisi olan Berat gecesini idrak edeceğiz. Berat Gecesi Allah’a (cc), Peygamberimiz Hz.Muhammed Mustafa’ya (sav) inananların kul olmalarının sevincinin yaşandığı önemli bir gecedir. Yüce Allah’ın (cc) rahmetinin, bereketinin, feyzinin sonsuz olarak görecekleri müstesna zaman dilimidir.

Berat gecesi bizlere sorumluluklarımızı bir kez daha hatırlatır. Berat gecesi düşünmemize ve özümüze dönmemize vesiledir. Her gün dünya işleri ile meşgul olan beynimizin, kalbimizin günahlarına bir moladır. Berat gecesi bu günahlardan, kötü düşüncelerden, hasetten, gıybetten, kötü sözlerden, sui zanlardan tevbedir, temizlenmedir. Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor; “De ki: ‘Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin.

Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”(Zümer Suresi-53) Berat gecesinde bu kutlu müjdenin farkına varmalıyız, gelecekteki güzelliklerden ümit kesmeden af dilemeliyiz. Yüce Allah’tan (cc) bağışlamamız için niyazda bulunmalıyız. Berat gecesi bizler için fırsat olmalıdır. Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’le buluşma anı olmalıdır. Hz. Peygamberimiz’in (sav) emirlerini yerine getirmede fırsat olmalıdır. Hayatımızda uygulamaya zemin hazırlamalıdır.

Sonsuz rahmet kapılarının açıldığı bu gece Sevgili Peygamberimiz’in (sav); “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim”(Müslim- 222) duasıyla Yüce Rabbimiz’e yalvarmalıyız yakarmalıyız.

Üç Ayların manevi atmosferinde; bütün İslâm âleminin, milletimizin, camiamızın Berat Gecesini tebrik ediyor, vatan, millet, din, bayrak uğruna şehit olmuş canlara rahmet diliyoruz. Ülkemiz başta olmak üzere bütün İslam aleminde kargaşaların, karmaşaların, haksızlık ve hukuksuzlukların son bulmasını, iyiliklerin, güzelliklerin, nezaketin, kardeşlik ve esenliğin, huzur ve birlikteliğin yaygınlaşmasını Yüce Allah’tan (cc) niyaz ediyoruz.

Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir