BANKALARCA KREDİ DOSYA MASRAFLARI ADI ALTINDA ALINAN ÖDEMELERİN İADESİ NASIL SAĞLANIR?

BANKALARCA KREDİ DOSYA MASRAFLARI ADI ALTINDA ALINAN ÖDEMELERİN İADESİ NASIL SAĞLANIR?

Kredi dosya masraflarını iadesi,

4077 Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanuna göre Yargıtay tarafından onaylanmış ve yürürlüğe girmiş bir karardır. Son 10 yıl içerisinde herhangi bir bankadan kredi çektiyseniz, bu çektiğiniz kredilerin bazı masraflarını geri almanız da mümkündür.

Tüketici’ nin Tüketici Hakem Heyetlerine mi yoksa Tüketici Mahkemelerine mi  gideceği konusunda ise kriterimiz her yılbaşında belirlenen(bu miktarlar her yıl değişmektedir)2016 yılı içinse geçerli olan miktar 2.320,00 TL‘dir Buna göre 2.320,00 TL’nin altında kalan dosya masrafları için Tüketici Hakem Heyetleri’ne, 2.320 TL’nin üstünde olan dosya masrafları içinse Tüketici Mahkemeleri ‘ne başvurmak gerekmektedir.

Diğer bir önemli nokta ise; özellikle 2.320 TL’nin altında olan dosya masrafları için Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvuran tüketicilerin hakem heyetlerinden alınan kararları  ilam niteliğinde olduğundan bu kararların İCRA TAKİBİNE konularak ilamlı icra yoluyla bankalardan tahsil edilmesi gerekmektedir. Ne yazık ki Tüketiciler bu uygulamayı bilmediklerinden  ya da gereği  gibi işlem yapamadıklarından ellerindeki Tüketici Hakem Heyetleri’nin kararları da bir işe yaramamaktadır. Çünkü bun durumu bilen bankalar da İcraya konulmadan dosya masrafı iadelerini yapmamakta,  ya da bu kararlara karşı itiraz davası açmaktadır.

Siz değerli üyelerimizden, bankalarca dosya masrafı adı altında alınan ödemelerin sorunsuz bir şekilde iadesi konusunda ekte yer alan ilgili banka şubesine(sayfa2)  ve  ilgili tüketici hakem heyeti başkanlıklarına  başvuru dilekçe(sayfa3)  örneğini paylaşıyoruz. Tüketici hakem heyetine başvurduktan sonra tarafınıza ulaşan kararlar ile ilgili gereken yasal  süreci doğru bir şekilde yönetmek, yönlendirmek hususunda  konusunda uzman olan ekibimizle beraber siz değerli  üyelerimizin yanında olduğumuzu bildirir saygılarımızı sunarız.

TÜRK ULAŞIM SENDİKASI GENEL MERKEZ

AVUKATI   

AV.EMRE KAYA

TEL:0312 230 47 41*0535 679 70 42

FAX:0312 230 09 22

EMAİL: emrekaya4444@hotmail.com

info@emsalhukuk.com

www.emsalhukuk.com

 

 

 

                         ………………………….. BANKASI …………….ŞUBESİ’NE

KONU: Kredi masrafları iadesi.

Bankanızın ………………..……… numaralı kredi müşterisiyim. Geriye dönük 10 yıla kadar bankanızdan çekmiş olduğum tüketici kredilerinden, kredi kullanım sırasında tarafımdan dosya masrafı/istihbarat ücreti/kredi kullandırım ücreti vb. adlar altından ücretler alınmıştır. Banka tarafından ‘masraf, komisyon veya ne ad altında olursa olsun’ tüketiciden, müzakere edilmeden alınan ücretlerin hukuka uygun olmadığına dair Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 10.02.2011 tarihli ve 2011/1870 Kararıyla da bu karar onanmıştır.
Bu çerçevede;
1- Şimdiye kadar bankanıza yaptığım tüm kredi masraf tutarlarının on yıl geriye dönük dökümünün bir listesinin tarafıma elden teslim edilmesini,
2- On yıl geriye dönük olarak kesilen bu ücretlerin toplamının yasal faizi ile tarafıma iadesini,
Aksi takdirde alacağımın, faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm. ../../20…
Saygılarımla,

TALEPTE BULUNAN
Adı ve Soyadı
İmza

Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir